Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały

autor Klaudia
dziewczynka

„Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat” – to książka napisana prostym językiem, pełna praktycznych porad, które od razu można wcielić w życie. W sam raz dla rodziców poszukujących konkretnych rozwiązań dla najczęściej spotykanych problemów związanych z małymi dziećmi. Zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć i mieć ją zawsze pod ręką :-).

Co takiego znajdziemy w tej książce?

Kilka słów o empatii – dlaczego jest tak ważna i jak okazywać ją dzieciom?

Bardzo podoba mi się, że książkę otwiera rozdział poświęcony uczuciom i empatii. Autorki dużo piszą o tym, jak ważne jest zaakceptowanie wszystkich emocji przeżywanych przez dziecko, również tych negatywnych. W sytuacjach, gdy maluch się złości, jest smutny lub niezadowolony, mamy tendencję do tego, by bagatelizować jego uczucia. Z naszego punktu widzenia są one po prostu błahe. Często zniechęcamy dziecko do odczuwania złości, okazując dezaprobatę lub ignorując go, albo próbujemy dotrzeć do niego różnymi argumentami i tłumaczeniami.

Nie tędy droga… Kluczem do trudnych dziecięcych emocji jest EMPATIA. Gdy negujemy uczucia dziecka lub je lekceważymy, dziecko pozostaje głuche na jakiekolwiek wyjaśnienia. Dopiero gdy uznamy te uczucia oraz potrzeby, jakie za nimi stoją, dziecko może otworzyć się na rozmowę.  Autorki książki podają wiele przykładów, jak wyrażać empatię za pomocą słów a także innych środków. Na pewno któryś z tych sposobów sprawdzi się w przypadku Twojego szkraba :-).

Narzędzia – jak zachęcić dziecko do współpracy i jak rozwiązywać konflikty?

Książka „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” aż kipi od pomysłów, jak pozyskać małą niesforną istotkę do współpracy. Są momenty, kiedy tej współpracy bardzo potrzebujemy – gdy się śpieszymy, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, itp. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby nasze pociechy robiły to, o co je prosimy, bez zbędnych ceregieli i bez ociągania się. Niestety, w przypadku większości dzieci to oczekiwanie rodziców jest zwyczajnie nierealne… Musimy pamiętać o tym, że dziecko żyje w innym świecie – w świecie, gdzie nie ma zegarków, za to pełno jest niezbadanych fascynujących rzeczy, które tak mocno przyciągają uwagę… Ponadto, prawda jest taka, że nikt z nas nie lubi jak ktoś inny ciągle mówi nam, co mamy robić – dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Co w związku z tym możemy zrobić, by jakoś dogadać się z tą małą istotą ludzką, tak by wilk był syty i owca cała? Zajrzyjcie do książki. Jest tam cała masa ciekawych propozycji, które można od razu wykorzystać lub którymi można się zainspirować i wspólnie z dzieckiem wypracować własne metody.

Narzędzia w praktyce – konkretne sposoby na konkretne problemy

Niewątpliwie największą zaletą tej książki jest jej praktyczność. W ostatniej części poradnika, autorki skupiają się na najczęściej spotykanych problemach i przedstawiają gotowe rozwiązania. Jest tam między innymi mowa o tym, jak radzić sobie z rywalizacją między rodzeństwem, jak reagować na kłamstwa dziecka, jak pomóc nieśmiałym dzieciom, jak postępować, gdy jesteśmy z dziećmi na zakupach. Skorzystałam z kilku rad i nadal z nich korzystam, ponieważ ułatwiają życie 🙂

Uwagi końcowe

Książka Joanny Faber oraz Julie King z pewnością godna jest polecenia. Jest to swoista kopalnia pomysłów na typowe bolączki codziennego życia w rodzinie z małymi dziećmi. Dzięki tej książce można zmienić podejście do dzieci i lepiej je zrozumieć, a co za tym idzie – poprawić nasze relacje z nimi.

„Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” Joanna Faber, Julie King – Warto przeczytać!

Jak mówić żeby maluchy nas słuchały

PS. Joanna Faber to córka Adele Faber, współautorki znanej i cenionej w Polsce książki “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.” Polecam obydwie te pozycje.

Jak mówić, żeby dzieci na słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Jeśli artykuł Ci się spodobał, zapraszam do polubienia mnie na Facebooku! To nic nie kosztuje, a mi będzie niezmiernie miło 🙂

Kliknij tutaj: Klaudia Bloguje

Przeczytaj również:

Jak mądrze kochać dziecko? – artykuł o tym, czym jest bezwarunkowa miłość oraz jakie potrzeby ma dziecko. Wcale nie takie oczywiste, jakby się nam wydawało…

“Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci. Bliskość zamiast krzyku” – recenzja świetnej książki o rodzicielstwie opartej na najnowszych badaniach nad rozwojem mózgu dziecka

“Dialog zamiast kar” – recenzja niezwykłej książki bazującej na Porozumieniu bez Przemocy, opisującej w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem

Fałszywe przekonania na temat dzieci – artykuł o tym, jak nasze przekonania (nie zawsze słuszne, nie zawsze świadome) wpływają na to, jak postrzegamy i wychowujemy dzieci

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka? – Czym jest złość? Czy zawsze jest “zła”? Co robić, gdy nasze dziecko ma atak histerii?

Zobacz również

Zostaw komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.