Poradniki dla rodziców, które warto przeczytać

autor Klaudia
Kobieta czytająca książkę

W niniejszym artykule chciałabym przedstawić Wam kilka książek, które bardzo pomogły mi w mojej życiowej przygodzie zwanej macierzyństwem.

Wszystkie niżej wymienione pozycje uważam za niezwykle wartościowe. Dużo z nich dla siebie wzięłam, przede wszystkim zyskałam świadomość i zmieniłam swoje nastawienie.

Jakie poradniki dla rodziców polecam?

Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci – Laura Markham

Większość tego, co nazywamy rodzicielstwem nie rozgrywa się tak naprawdę między rodzicem a dzieckiem. Rozgrywa się w umyśle rodzica. W procesie wychowawczym nie chodzi o to, jak nasze dziecko się zachowuje. Chodzi o to, jak my na to zachowanie reagujemy.

Książka Laury Markham wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dowiedziałam się z niej między innymi, jak ważna jest rola empatii i zrozumienia w wychowaniu dziecka oraz tego, że podstawą dobrego rodzicielstwa jest silna i autentyczna więź z dzieckiem.

Jak dbać o tą więź na różnych etapach rozwoju dziecka? Jak rozpoznawać potrzeby dziecka i swoje własne? Jak reagować, gdy dziecko ma napad złości? Jak radzić sobie z własnymi trudnymi emocjami? Autorka, opierając się na najnowszych badaniach naukowych i swoim doświadczeniu zawodowym, odpowiada na wszystkie powyższe pytania.

Dzięki tej książce zmieniłam wiele rzeczy w moim podejściu do dziecka, zyskałam cenną wiedzę i stałam się lepszą mamą. Cóż, rodzicielstwo to przede wszystkim praca nad sobą…

Szczegółowa recenzja tej książki znajduje się tutaj.

Dialog zamiast kar – Zofia Aleksandra Żuczkowska

Dzieci potrzebują kontaktu. Bardziej niż jedzenia, ładnych ubrań i zabawek. Chcą być słyszane i widziane takie, jakie są – i tam, gdzie są. Niemal bez przerwy i z zaufaniem komunikują, co się w nich dzieje, zapraszając dorosłych do spotkania. Pragną towarzystwa i obecności osób, które potrafią dostrzec je w ich świecie oraz szanują ten świat i jego wartości.

Książka, którą zdecydowanie polecam. Bez dwóch zdań. Po prostu. Uważam, że każdy rodzic w Polsce powinien ją przeczytać.

Autorka podpowiada nam, w jaki sposób rozmawiać z małymi dziećmi i nawiązywać z nimi autentyczny kontakt. Podkreśla, jak ważne jest rozumienie emocji i potrzeb dziecka i zachęca nas do dialogu opartego na Porozumieniu bez Przemocy.

Dla mnie jest to książka wyjątkowa. Czytając ją czułam, że zgadzam się praktycznie z każdym zawartym w niej zdaniem. Przedstawia zupełnie inny sposób komunikacji z dzieckiem i budowania z nim pozytywnej relacji. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak prowadzić dialog i zrezygnować z kar, koniecznie przeczytajcie.

Więcej na temat tej pozycji znajdziecie tutaj.

Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały – Joanna Faber, Julie King

Wspaniała książka pełna praktycznych porad. Autorki podkreślają w niej rolę empatii w podejściu do małych dzieci oraz podają mnóstwo wskazówek i rozwiązań dla najczęstszych problemów. Myślę, że to właśnie jest największą zaletą tej pozycji – konkretne przykłady i konkretne opisy rozwiązań.

Warto pamiętać, że nie wszystkie porady zawarte w tej książce sprawdzą się w przypadku naszej pociechy, ponieważ nikt nie jest w stanie dać nam „instrukcji obsługi naszego dziecka”. Dla mnie jest to oczywiste, ale mimo wszystko postanowiłam o tym wspomnieć. Poradnik ten jest pełen mądrych propozycji i stanowi świetne źródło inspiracji do poszukiwania własnych rozwiązań.

Największą wartością, jaką ja osobiście wyniosłam z tej książki, było znaczenie zabawy oraz żartów w wychowywaniu maluchów. Zwykłe codzienne rutynowe czynności, które dziecko niechętnie wykonuje, można zamienić w coś zabawnego i śmiesznego. Takie podejście pomogło nie tylko mojemu synkowi, ale również mi. Na co dzień jestem raczej poważną osobą i wrzucenie na luz było dla mnie jak najbardziej wskazane. Dzięki tej książce poprawiła się moja relacja z synem i ja sama stałam się bardziej wyluzowana i spontaniczna.

Po bardziej szczegółową recenzję powyższej książki zapraszam tutaj.

Nowe wychowanie seksualne – Agnieszka Stein

Jeśli zastanawiacie się, kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem o sprawach związanych z seksem oraz w jaki sposób to zrobić – sięgnijcie po tą książkę. W niej znajdziecie odpowiedzi.

Książka Agnieszki Stein, napisana prostym i zrozumiałym językiem, opowiada nie tylko o rozwoju seksualnym, ale też o relacjach, poczuciu wartości, emocjach i granicach. Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne, ponieważ, jak podkreśla autorka, nie da się oddzielić seksualności od reszty życia.

W książce tej bardzo podoba mi się prostota przekazu oraz to, że autorka w sposób naturalny traktuje wszystkie kwestie związane z seksualnością. Odpowiada na trudne ale ważne pytania, rozprawia się z różnorodnymi mitami i stereotypami dotyczącymi płci, pisze też o zagrożeniach i nadużyciach.

Największą zaletą tej książki jest to, że napisana jest z dużą dozą życzliwości, otwartości i wyrozumiałości.

„Nie” z miłości – Jesper Juul

Książka o tym, jak z czystym sumieniem mówić „nie”. Nie tylko swoim dzieciom, ale również innym ludziom. Godna polecenia zwłaszcza tym rodzicom, którzy mają kłopot z odmawianiem, nie wiedzą, kiedy i jak to robić, mają trudność z rozpoznawaniem i komunikowaniem swoich granic.

Dla mnie ta książka jest doskonałym dopełnieniem wcześniej zaprezentowanych pozycji, w których uwaga skupiona była głównie na więzi z dzieckiem i jego potrzebach. Jak przekonuje Jesper Juul, rodzicielstwo to nie tylko troszczenie się o dziecko, to również troszczenie się o siebie.

Po lekturze tej krótkiej książki, zdecydowanie łatwiej było mi znaleźć równowagę w życiu rodzinnym oraz opanować sztukę mówienia „nie”. Cieszę się, że zapoznałam się z tą książką, ponieważ pomogła mi i dała jasność w kilku ważnych kwestiach, które wcześniej nie były dla mnie takie oczywiste.

Agresja – nowe tabu? – Jesper Juul

Kolejna propozycja książkowa od duńskiego pedagoga. Skąd się biorą agresywne zachowania u dzieci? Jak postępować, gdy spotykamy się z dziecięcą agresją? Czym w ogóle jest agresja? I czy należy się jej bać?

Tym razem Jesper Juul bierze pod lupę wszelkie przejawy agresji u dzieci oraz dokładnie tłumaczy mechanizmy jej powstawania. Uświadamia nam, że zachowania agresywne są naturalną reakcją na naruszenie granic dziecka bądź ignorowanie jego ważnych potrzeb. W wielu przypadkach tego typu zachowania są również formą wołania o pomoc.

Autor pisze o tym, jak traktować agresywne odruchy u maluchów oraz jak interpretować agresywność u starszych dzieci. Z książki można się naprawdę dużo dowiedzieć i zmienić swoje podejście do agresji. Nie jest ona taka zła, jak nam się wydaje. Wystarczy ją dobrze zrozumieć.

Świadome rodzicielstwo – Daniel J.Siegel, Mary Hartzell

Autorzy tego poradnika, opierając się na badaniach naukowych, pokazują, w jaki sposób przeżycia z dzieciństwa wpływają na to, jak kształtujemy relacje z własnymi dziećmi. Historia lubi się powtarzać. Bardzo często zachowujemy się wobec naszych dzieci tak, jak kiedyś nasi rodzice wobec nas, choć takie zachowania nas raniły i nie chcemy ich powtarzać.

W książce „Świadome rodzicielstwo” wyjaśnione jest, dlaczego tak się dzieje i co możemy zrobić, by to zmienić. Rozwiązaniem jest tutaj przede wszystkim pogłębienie samoświadomości, czyli wgląd w siebie. Próba zrozumienia swoich emocji poprzez dotarcie do wydarzeń z przeszłości, które pierwotnie te emocje wywoływały.

To właśnie dzięki autorefleksji możemy zmienić nasze reakcje, uwolnić się od wzorców z przeszłości i dokonywać lepszych wyborów wychowawczych. Na zmianę nigdy nie jest za późno, gdyż, zgodnie z tym, co twierdzą autorzy, uczymy się przez całe życie.

Książka ta potwierdza moje przekonanie, że bycie rodzicem to świetna okazja do tego, by się rozwijać i stać się lepszą osobą. Dzięki temu, że zostałam mamą, mogłam skonfrontować się z moimi problemami z przeszłości, zastanowić się nad nimi i wypracować sobie nowe metody radzenia sobie z trudnościami.

Więcej na temat tej książki znajduje się na portalu Dzieci są ważne.

To już wszystkie poradniki dla rodziców, jakie chciałam Wam zaprezentować.

A Wy, co polecacie?

Jeśli artykuł Ci się spodobał, serdecznie zapraszam Cię do polubienia mnie na Facebooku. To nic nie kosztuje, a mi będzie niezmiernie miło 🙂

Facebook Klaudia Bloguje

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka?

Jak mądrze kochać dziecko?

Polska Mama kontra British Mum

Zobacz również

Zostaw komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.