Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci

autor Klaudia
Spokojni rodzice szczęśliwe dzieci

Książka, która w dużej mierze stworzyła mnie jako matkę.
Książka, w której znalazłam odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań.
Książka, która wyznaczyła kierunek mojego macierzyństwa.

„Spokojni Rodzice, Szczęśliwe Dzieci. Bliskość zamiast krzyku” – to jedna z niewielu pozycji na temat rodzicielstwa, którą mogę polecić z całego serca. Autorką publikacji jest Laura Markham – psycholog kliniczny, założycielka strony internetowej ahaparenting.com. Zgadzam się z większością głoszonych przez nią tez dotyczących tej niezwykle trudnej sztuki, jaką jest wychowywanie dzieci.

A więc, w czym tkwi sekret udanego i radosnego rodzicielstwa? Czy można stać się pogodnym, pełnym luzu rodzicem wychowującym szczęśliwe, niesprawiające większych kłopotów dzieci?

Otóż, autorka książki mówi: TAK! i zapoznaje nas ze swoimi trzema kluczowymi koncepcjami, które na zawsze już odmienią nasze spojrzenie na relację rodzic – dziecko.

Koncepcja nr 1: Naucz się panować nad swoimi emocjami

„Większość tego, co nazywamy rodzicielstwem, nie rozgrywa się tak naprawdę między rodzicem a dzieckiem. Rozgrywa się w umyśle rodzica. W procesie wychowawczym nie chodzi o to, jak nasze dziecko się zachowuje, chodzi o to, jak my na to zachowanie reagujemy.”

Radzenie sobie z własnymi emocjami wywołanymi niewłaściwym zachowaniem dziecka to pierwszy krok do tego, by stać się lepszym, dojrzałym rodzicem. Dlatego też największa praca, jaką mamy do wykonania, to praca nad sobą. W książce podanych jest wiele porad i wskazówek, jak nie dać się ponieść emocjom, jak powstrzymać się od krzyku i wybuchowych reakcji. Pamiętajmy, że „dzieci zachowują się jak dzieci, ponieważ są dziećmi”. To naszą rolą jako rodziców jest uczenie ich i wskazywanie im drogi, a najlepiej możemy to zrobić zachowując spokój i zdrowy rozsądek. Co więcej, takim postępowaniem pomagamy dzieciom regulować ich własne silne stany emocjonalne. Spokój to nasz największy sprzymierzeńca.

Ponadto, autorka podkreśla, jak bardzo ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości odpoczynku, wysypianie się, znajdowanie czasu dla siebie. Chcesz być dobrym rodzicem? – Zadbaj o siebie! Zmęczony czy też zestresowany rodzic nie jest w stanie czerpać radości z przebywania ze swoimi dziećmi, a na dodatek, nawet błahy, nie mający znaczenia incydent może łatwo wyprowadzić go z równowagi.

Co jeszcze może stanowić przeszkodę na drodze do tego, byśmy stali się wspaniałymi rodzicami? Dla wielu z nas może to być… nasze własne dzieciństwo. Postrzegamy swoje dzieci przez pryzmat tego, jak my sami byliśmy postrzegani i traktowani przez rodziców. Błędy wychowawcze są często nieświadomie przenoszone z pokolenia na pokolenie. Jeśli zatem w naszej relacji z dzieckiem coś jest nie tak, warto przyjrzeć się temu, jak my sami byliśmy wychowywani. Może nasi rodzice mieli błędne podejście lub stosowali przestarzałe metody, które my teraz nieumyślnie powielamy? Jeśli zdarzyło się tak, że doznaliśmy jakiejś krzywdy lub zaniedbania – by być dobrymi rodzicami, musimy najpierw zaleczyć swoje dawne rany.

Koncepcja nr 2: Zbuduj silną więź ze swoim dzieckiem

„Każde dziecko zasługuje na to, by choć jedna osoba dorosła zawsze w 110% stała po jego stronie.”

Silna, pełna szacunku i empatii więź z dzieckiem to podstawa szczęśliwego rodzicielstwa. Tworzymy ją poprzez spędzanie czasu z dzieckiem, zabawę, poświęcanie mu uwagi, okazywanie zrozumienia dla jego potrzeb i uczuć. Tylko wówczas dziecko czuje się w pełni bezpieczne i może swobodnie się rozwijać. Dzieci będące w dobrej relacji z rodzicami są bardziej skłonne do współpracy i łatwiej przychodzi im zaakceptowanie stawianych im granic. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wtedy bardziej nam ufają – wiedzą, że jesteśmy po ich stronie, wiedzą, że kierujemy się ich dobrem.

Autorka książki podaje wiele cennych informacji i wskazówek, jak budować i pielęgnować tą wyjątkową więź na różnych etapach życia dziecka. Często samo naprawienie więzi, nawiązanie jej na nowo powoduje, że większość problemów wychowawczych po prostu znika.

Pamiętaj: Im bardziej niegrzeczne jest twoje dziecko, tym bardziej ciebie potrzebuje. A dokładniej, potrzebuje twojej miłości, akceptacji i zrozumienia. Niegrzeczne zachowanie jest niczym innym jak wołaniem o pomoc. Być może ważne potrzeby twojego dziecka nie są zaspokajane albo brakuje mu poczucia silnej więzi z tobą?

Koncepcja nr 3: Wspomagaj rozwój swojego dziecka porzucając wszelkie formy kontroli

„Rodzicielstwo to taki rodzaj pracy, który polega na tym, by z czasem, stopniowo się tej pracy pozbawić.”

W jaki sposób wspierać naturalny rozwój dziecka? Przede wszystkim nie przeszkadzać. To po pierwsze. Po drugie – ważne jest obserwowanie dziecka, okazywanie szacunku dla jego indywidualnego rozwoju, niezależnie od tego, na jakim etapie aktualnie się znajduje, pozwalanie mu na samodzielne doświadczanie i odkrywanie, interweniując jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. Po trzecie – bądźmy dla swoich dzieci swego rodzaju rusztowaniem. Pomóżmy im zbudować solidną wewnętrzną strukturę, tak by dali sobie bez problemu radę, gdy tego rusztowania zabraknie.

Laura Markham uważa, iż rodzice nie powinni pomagać dziecku na siłę, wyręczać go lub oferować mu gotowe rozwiązania. W ten sposób pozbawiają dziecko wartościowych dla niego doświadczeń, takich jak ćwiczenie nowych umiejętności, uczenie się samodzielności, rozwijanie zaufania do siebie i swoich możliwości. Potrzeba nieskrępowanego rozwoju to przecież jedna z podstawowych potrzeb każdej istoty ludzkiej. Pozwólmy zatem naszym dzieciom, by jak najwięcej rzeczy robiły same i w możliwie jak największym stopniu decydowały o sobie. Nie biegnijmy od razu na ratunek, gdy pokonują przeszkodę na placu zabaw, a zamiast mówić im, co robić, zapytajmy: „Jak myślisz, jak rozwiązać ten problem?”.

W tej części książki mowa jest również o tym, jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z silnymi emocjami, innymi słowy co robić, gdy dziecko ma napad złości (dokładniej o tym piszę tutaj). Ponadto, autorka poświęca dużo miejsca na tłumaczenie, dlaczego stosowanie wszelkiego rodzaju kar, takich jak bicie, dawanie klapsów, odsyłanie do pokoju, grożenie czy zastraszanie jest złe. W miejsce kar proponuje inne, bardziej pokojowe i na dłuższą metę zdecydowanie efektywniejsze metody wychowawcze.

Dla kogo jest ta książka?
  • dla rodziców, którzy krzyczą na swoje dzieci i chcieliby to zmienić
  • dla rodziców, którzy łatwo wybuchają
  • dla rodziców, którzy uważają swoje dzieci za niegrzeczne
  • dla rodziców, którzy nie wiedzą, jak reagować na napady złości u dziecka
  • dla rodziców, którzy chcieliby wspierać swoje dzieci w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej
  • dla rodziców, którym zależy na tym, by wychować swoje dzieci na wspaniałych i szczęśliwych ludzi

W momencie pisania tej recenzji książka nie była jeszcze wydana w języku polskim. Ale teraz już jest! Jej polska wersja ukazała się 18 kwietnia 2018 r. nakładem wydawnictwa AGORA.

książka Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci

https://kulturalnysklep.pl/

 

PS. 1. Cytaty pochodzące z książki zostały przetłumaczone przeze mnie.

PS. 2. W Wielkiej Brytanii książka znana jest pod tytułem: Calm parents, happy kids. The secrets of Stress-free Parenting”. Tytuł oryginału to: Peaceful Parent, Happy Kids. How to Stop yelling and Start Connecting”.

Jeśli artykuł Ci się spodobał, zapraszam do polubienia mnie na Facebooku. Będzie mi miło 🙂

Klaudia Bloguje

Przeczytaj również:

Oswoić swój cień

Rodzice kontra bezdzietni

O hartowaniu dzieci w Anglii

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka?

Fałszywe przekonania na temat dzieci

O angielskim wychowywaniu dzieci słów kilka

Jak mądrze kochać dziecko?

Mój blog – Oficjalne Otwarcie

Zobacz również

Zostaw komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.